رتبه بندی

گواهي رتبه، مجوز رسمي است كه براساس ضوابط توسط سازمان‌های ذیربط (که هم اکنون استانداری هر استان و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری می‌باشد)، به منظور اعلام صلاحيت و رتبه اشخاص حقوقی صادر مي‌گردد و بر اساس آن شرکت ها می توانند در مناقصات پروژه های عمرانی حضور یابند

بسیاری از پروژه های بزرگ و دولتی و یا خصوصی به صورت مناقصه ای به شرکت های پیمانکاری و مجری واگذار می گردند، این شرکت ها چه به صورت شرکتهای پیمانکاری و چه به صورت شرکتهای مشاور در این مناقصه ها شرکت می نمایند.معیار ارزیابی این شرکتها علاوه بر قیمت های پشنهادی جهت انجام پروژه، میزان توان فنی و سوابق کاری آنها نیز می باشد. این میزان توان فنی و سوابق کاری که متشکل از نیروها و سوابق کاری آنها، تجربه ی کاری و توان مالی شرکت است را با یک امتیاز از 1 تا 5 رتبه بندی می نمایند.

اخذ رتبه و رتبه بندی شرکت ها توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام می گیرد. در واقع رتبه بندی شرکت یا همان گرید شرکت بر اساس استانداردها و آیین نامه های موجود در این سازمان و به میزان احراز شرایط لازم به شرکت های پیمانکاری و مشاور اعطا می شود.

پس چنانچه پس از بررسی موارد گفته شده در بالا، شرکت‌ها واجد شرایط اخذ رتبه تشخیص داده شدند آنگاه می توانند گواهی تشخیص صلاحیت دریافت نمایند. به این فرآیند اخذ گواهی تشخیص صلاحیت به اصطلاح رتبه بندی شرکت و اخذ رتبه می گویند.

چرا رتبه بندی؟

1-برای شرکت در مناقصه ها، شرکت های پیمانکاری حتما باید گواهینامه صلاحیت پیمانکاری داشته باشند.
2-کارفرما به استناد رتبه شرکت پیمانکار آگاهی و اطمینان کافی از میزان توان فنی و استطاعت مالی آن داشته و از میان شرکت های پیمانکار مختلف انتخاب بهتری می تواند داشته باشد.
3-رتبه بندی شرکت ها در رشته های یکسان دورنمای کلی از وضعیت یک شرکت را نشان داده از این رو مقایسه میان نقاط ضعف و قوت راحتتر خواهد بود.
4-و در آخر موکدا می گوییم که سازمان های دولتی اجازه عقد قرارداد با شرکتی که رتبه ندارد را ندارند.

 شرایط لازم جهت رتبه بندی شرکت ها

 • جهت اخذ رتبه ابتدا باید یک شرکت داشته باشید و چنانچه ندارید می بایستی یک شرکت را در حوزه کاری خود در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید.
 • دو سوم از اعضای هیات مدیره می بایستی حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.
 • به کار گیری یک مهندس که دارای 7 سال سابقه بیمه رد شده از یک شرکت دارای رتبه، در هیات مدیره
 • دو نفر مهندس دارای سابقه بیمه و کار مرتبط به میزان 3 سال ( اگر این دو مهندس عضو هیات مدیره باشند، شرکت می تواند از دو شاخه متفاوت تقاضای رتبه بندی شرکت داشته باشد.

شرایط عمومی اخذ رتبه شرکت ها

1-عدم سوء پیشینه شرکت که منجر به محدودیت جهت انجام پروژه ها باشد.

2-عدم اشتغال در مشاغل دولتی برای مدیران شرکت

انواع رتبه بندی شرکت ها

 • رتبه بندی شرکت های مشاور
 • رتبه بندی شرکت های پیمانکاری
 • رتبه بندی شرکت های انفورماتیک
 • رتبه بندی شرکت های انبوه سازی
 • رتبه بندی epc

اخذ رتبه پیمانکاری

اخذ رتبه پیمانکاری دارای مزیت های بسیاری می باشد. همین موضوع سبب شده است تا اکثر شرکت های پیمانکاری به دنبال دریافت رتبه برتر برای خود باشند تا بتوانند به واسطه آن وجهه خوبی از خود در اذهان به جای بگذارند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با چگونگی اخذ رتبه پیمانکاری و مدارک و شرایط مورد نیاز برای آن آشنا سازیم.

شرکت های پیمانکاری مجموعه هایی هستند که با افراد حقیقی و حقوقی گوناگون برای فعالیت در زمینه های تخصصی رشته های زیر قرارداد می بندند.

 

شرکت های پیمانکاری در 11 رشته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

1-رشته ساختمان

2-رشته صنعت و معدن

3-رشته راه و ترابری

4-رشته ارتباطات

5-رشته نفت و گاز

6-رشته تاسیسات

7-رشته کشاورزی

8-رشته آب

9-رشته انرژی

10-رشته مرمت آثار باستانی

11-رشته کاوش های زمینی

 

چگونگی اخذ رتبه پیمانکاری

رتبه هایی که برای شرکت های پیمانکاری در نظر گرفته شده اند پایه های یک تا پنج را شامل می شوند. برترین پایه که یک شرکت می تواند اخذ نماید یک می باشد. اگر شرکت شما فاقد رتبه باشد سایر شرکت ها و سازمان ها قادر به بستن قرارداد با شما نخواهند بود و از طرف دیگر در مناقصه های دولتی هیچ شانسی نخواهید داشت.

بنابراین اگر دارای شرکت پیمانکاری هستید باید در اسرع وقت نسبت به اخذ رتبه پیمانکاری خود اقدام به عمل آورید. به خاطر داشته باشید که رتبه شرکت شما نشان دهنده توان و صلاحیت فعالیت پیمانکاریتان بوده و عاملی است که اعتماد سرمایه گذاران و کارفرمایان را به خود جلب می نماید.

 

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ رتبه پیمانکاری

توجه داشته باشید که عوامل متعددی در تعیین نمودن رتبه و گرید برای یک شرکت پیمانکاری تاثیرگذار هستند. سوابق تحصیلی و کاری اعضا هیات مدیره و پرسنل شرکت، سوابق کاری شرکت، وضعیت حساب های مالی و … همگی در رتبه به دست آمده تاثیرگذار می باشند.

یکی از مهم ترین عوامل موثر در کسب رتبه بالا در رتبه بندی پیمانکاری تعداد نیروهای متخصص فنی و مهندسی موجود در اعضای هیئت مدیره است. بنابراین اگر به دنبال رتبه بهتر برای شرکت خود هستید، تمام سعی خود را بکنید تا اکثریت اعضا هیئت مدیره دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته مرتبط، سابقه کاری مربوط به رشته مهندسی مربوطه و یا مدیریت باشند. اگر این اعضا دارای رزومه پژوهشی پرباری نیز باشند شانس اخذ رتبه برتر برای شما بسیار بیشتر از سایر شرکت ها خواهد بود.

 

شرایط و مدارک اخذ رتبه پیمانکاری که پیش از هر کاری باید تمامی آنها را فراهم نمایید عبارت می باشند از:

 • عدم وجود ممنوعیت ‌های مقرر در اصول ۴۹ و ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سو‌ء سابقه شرکت در فعالیت های پیمانکاری
 • عدم وجود هیچ گونه ممنوعیتی در اعطای صلاحیت به شرح مندرج در بند ۲۴ و ضوابط ارزشیابی پیمانکاران
 • دو سوم اعضای هیئت مدیره باید حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشند
 • مدارک ثبت شرکت شامل اساسنامه، تمام روزنامه های رسمی،اظهارنامه و یا شرکت نامه و تقاضانامه شرکتی
 • اظهارنامه مالیاتی به همراه گزارش حسابرس رسمی
 • کد اقتصادی شرکت
 • مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره
 • رزومه کاری و تحصیلی اعضا هیئت مدیره
 • اجاره نامه و یا سند رسمی شرکت
 • رتبه بندی قبلی (درصورت وجود)
 • اصل و کپی آخرین صورتجلسه هیات مدیره با قید میزان سهام سهامداران شرکت
 • کپی قراردادها و مفاصا حساب آنها

رتبه بندی شرکت های مشاور

شرکت های مهندسی مشاور دارای سه رتبه بندی می باشد که حداقل آن اخذ رتبه 3 و بالاترین رتبه شرکت های مهندسی مشاور اخذ رتبه 1 می باشد. در فرآیند اخذ رتبه مشاور ، امکانات فنی و نرم افزاری ،ساختار مدیریتی، تجربه کاری و همچنین نیروی فنی و مهندسی مورد ارزیابی قرار می گیرند. جهت عقد قرارداد با سازمان های دولتی و سایر شرکت ها اولین سوال رتبه شرکت می باشد دارا بودن اخذ رتبه بالاتر و بهتر سبب می گردد تا پروژه های بهتر و بیشتری به سوی شرکت شما بیایند و از فرصت های شغلی مناسب تری برخوردار گردید.

 

شرکت های مشاور در 9 رشته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

1-رشته شهرسازی و معماری

2-رشته راه و ترابری

3-رشته مهندسی آب

4-رشته مطالعات کشاورزان

5-رشته مخابرات

6-رشته انرژی

7-رشته معدن

8-رشته صنعت

9-رشته نفت و گاز

جهت اخذ رتبه مشاور بایست ابتدا شرکت مهندسی مشاور خود را طبق موازین قانونی به ثبت برسانید و مدارک معتبر در این زمینه را بدست آورید. شرکت های مشاوره ای در زمینه طراحی، مطالعه، کارهای نظارت برساخت فعالیت دارند.

داشتن اطلاعات کافی درباره مدارک مورد نیاز جهت اخذ رتبه مشاور باعث جلوگیری از اتلاف زمان در پروسه اخذ رتبه شرکت می گردد.

 

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ رتبه مشاور

 • ثبت شرکت در رشته تخصصی مشاوره ای در اداره ثبت شرکت ها و ارائه مدارک معتبر در این زمینه
 • کد اقتصادی و کد کارگاهی
 • مدارک ثبتی شرکت ( اساسنامه، روزنامه های رسمی، اظهارنامه و یا شرکت نامه و تقاضانامه، صورت جلسه هیات مدیره و…)
 • مدارک هویتی هیات مدیره، سهامداران و افراد امتیاز آور
 • مستندات مربوط به ساختار مدیریتی شرکت
 • مدارک مربوط به امکانات پشتیبانی شرکت
 • سوابق تحصیلی اعضا هیات مدیره
 • سوابق کاری مدیرعامل و افراد امتیازآور
 • قراردادها و مدارک مالی مربوطه
 • فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی و … برای شرکت متقاضی،هیات مدیره،سهامدارن و افراد شرکت
 • تعهد نامه سازمان یا محضری عدم مداخله کارکنان دولت
 • سایر تعهد نامه ها

تفاوت شرکت های پیمانکاری و مشاور

1-شرکت های پیمانکار معمولا در پروژه های عمرانی، ساخت و نظارت بر پیمانکار و به طور عموم اجرایی می باشد در صورتی که  شرکت های مشاور در زمینه ی طرح ریزی و کارهای نظارت بر ساخت فعالیت دارند و بدین طریق واسطی میان پیمانکار و کارفرما محسوب می شوند.

2-جهت اخذ گرید و رتبه بندی شرکت های پیمانکاری امتیازها شامل امتیاز نیروی انسانی متخصص،سوابق کاری و استطاعت مالی می باشند در صورتیکه در رتبه بندی شرکت های مشاور، مازاد بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری نیز بررسی می گردند.

3-در شرکت های پیمانکاری رتبه بندی شرکت ها در یازده رشته طبقه بندی شده است که گرید آن ها از 1 (بالاترین) تا 5 (پایین ترین) امتیاز بندی می شود در صورتیکه شرکت های مشاور در پایه های 1، 2 و 3 رتبه بندی می شوند.

در صورت تمدید اخذ رتبه شرکت مشاور گواهی اصل گواهی رتبه بندی قبلی و مدارک دیگری نیز مورد نیاز می باشد. تمامی این کارها را می توانید به موسسات خدمات ثبت شرکت و یا موسسات حقوقی محول نمایید و از خدمات آنها و تجارب ارزشمند کارشناسان شان استفاده نمایید و در زمان و هزینه های خود صرفه جویی لازم را داشته باشید و انرژی خود را بر روی کار اصلی خود قرار دهید. تا در پروژه های مورد نظرتان هرچه سریع تر شرکت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دپارتمان پویان ثبت کافیست عبارت (مشاوره )را به سامانه 10003440 ارسال نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند.