منطقه آزاد چیست و چه محاسنی دارد؟

شهرهایی هستند که جز شهرهای بندری و یا غیر بندری هستند که بر اساس ماده 13 قانون مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 7/6//62 جز مناطق آزاد محسوب می گردد..
مناطق آزاد دارای یکسری ویژگی های خاصی هستند که افراد ترغیب می شوند که شرکت خود را در این مناطق ثبت کنند
مناطق آزاد مشمول مقررات جاری کشور متبوع خارج بوده وشامل مزایای همچون معافیت های مالیاتی-بخشودگی سود و عوارض گمرکی و عدم وجود تشریفات زاید ارزی و اداری و همچنین سهولت و تسریع فرایند های واردات و صادرات با جذب سرمایه گذاری های خارجی و انتقال فناوری توسعه سرزمین اصلی می باشد.

ایران هشت منطقه آزاد تجاری و صنعتی دارد که شامل:

1-منطقه آزاد کیش
2-منطقه آزاد قشم
3-منطقه آزاد چابهار
4-منطقه آزاد اروند
5-منطقه آزاد بندر انزلی
6-منطقه آزاد سلفچگان
7-منطقه آزاد ماکو
8-منطقه آزاد ارس می باشد . که تمام مناطق آزاد ذکر شده 15 سال معافیت از مالیاتی را برخوردار می باشد.

مزایای مناطق آزاد

– معافیت مالیاتی 20 ساله برای هر نوع فعالیت اقتصادی
– ورود اتباع خارجی بدون اخذ روادید
– صد در صد مالکیت خارجی
– تضمین و حمایت قانونی از سرمایه گذاری خارجی
– عدم محدودیت در انتقال ارز به دیگر مناطق آزاد ایران با سایر کشورها
– خدمات پولی و بانکی انعطاف پذیر
– خدمات گسترده بانکی و بیمه ای (دولتی/خصوص)
– انجام معاملات ارزی آسان
– فعالیت «بورس اوراق بهادار» و «بورس نفت و محصولات پتروشیمی»
– معافیت از حقوق گمرکی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی واحدهای تولیدی
– ثبت سهل و آسان شرکتها، موسسات صنعتی، موسسات فرهنگی و مالکیت معنوی
– تشریفات ساده برای صادرات مجدد و ترانزیت کالا
– مقررات آسان برای ورود کالاهای مجاز

تفاوت مناطق ويژه اقتصادي و آزاد تجاري

برخي از مهم ترين تفاوت هاي مناطق آزاد و ويژه را مي توان در موارد زير خلاصه کرد: معافيت مالياتي به مدت 15 سال در مناطق آزاد وجود دارد و در مناطق ويژه اقتصادي تخفيف مالياتي طبق مقررات داخل کشور است.
خرده فروشي کالا در مناطق ويژه اقتصادي فقط براي اتباع خارجي امکان پذير است ليکن در مناطق آزاد خرده فروشي براي اتباع خارجي و داخلي امکان پذير مي باشد .
مقررات رواديد براي اتباع خارجي در مناطق ویژه بر اساس ضوابط داخل کشور است ولي در مناطق آزاد رواديد در مرزهاي ورودي اعطاء مي شود. مقررات کار و بيمه اجتماعي در استخدام داخل کشور است ولي در مناطق آزاد رواديد در مرزهاي ورودي اعطاء مي شود.
مقررات کار و بيمه اجتماعي در استخدام اتباع خارجي در مناطق آزاد تابع مقررات خاص مناطق مي باشد ولي در مناطق ويژه اقتصادي تابع مقررات داخل کشور است.
از متداول ترین ثبت شرکت در مناطق آزاد به ثبت شرکت در کیش و همچنین ثبت شرکت در قشم می توان اشاره کرد؛ که برخی از موارد حائز اهمیت را برای شما گردآورده ایم.
شرکتهای مسئولیت محدود و سهامی خاص در کیش که انجام امور ترخیص کالا و امور واردات و صادرات و حق العمل کاری را دارند. با امتیاز 20 سال معافیت مالیاتی به شرط آنکه در محدوده جزیره کیش فعالیت می کنند میتوانند شرکت خود را با توجه به مدارک مورد نیاز، ثبت نمایند.
هدف از ثبت شركت در منطقه آزاد كيش اين است كه موقعيت تجاري و بازرگاني و گردشگري بهتري برابر انجام كارها ايجاد كنيم.
هر شركت يا مؤسسه‌اي كه در منطقه ثبت مي‌شود و مركز اصلي آن نيز در همان منطقه باشد شركت ايراني و ثبت شده در منطقه محسوب مي‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دپارتمان پویان ثبت کافیست عبارت (مشاوره )را به سامانه 10003440 ارسال نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند.