تعریف شرکت تعاونی:

شرکت تعاونی همکاری و مشارکتی است که عده‌ای از افرادی که هم ‌صنف هستند یا تناسبی مشابه و مهارتی دارند مثلاً همسایه، دوست، خویشاوند یا همشهری هستند. برای دستیابی به منافع مشترک دور هم جمع شده  و در حقیقت با کمک یکدیگر برای تهیه مسکن یا خرید مایحتاج یا کسب اعتبار وام، شرکت تعاونی ثبت می‌کنند و سرمایه معینی را درمیان می‌گذارند و دسته‌جمعی مشکلات را حل می نمایند.

در شرکت تعاونی ممکن است اعضا ی دارای سرمایه، سهم یکسان از سود نداشته باشند اما هرعضو بدون توجه به درصد سهامش، یک رای دارد و نسبت سهام به رای وجود ندارد. درواقع تعاونی، متکی به اعضاء است نه به سرمایه.

تبصره: در مواردی که دستگاه‌های دولتی در تأسیس تعاونی، شریک شوند؛ ظرف مدتی که با موافقت طرفین درضمن عقد شرکت، تعیین خواهد شد؛ سهم سرمایه‌گذاری دولت به تدریج بازپرداخت و صددرصد سرمایه به تعاونی تعلق خواهدگرفت.

 

انواع شرکت‌های تعاونی بر اساس  نوع فعالیت

  • شرکت تعاونی تولیدی: شرکتی است که در زمینه‌های مختلفی همچون کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی، صنعت، معدن، شهر‌سازی و … فعالیت می‌کند.
  • شرکت تعاونی توزیعی یا خدماتی : همانطور که از نام این شرکت مشخص است در حوزه تهیه و توزیع کالا و خدمات فعالیت می‌کند و در تلاش است با کاهش هزینه‌ها نیازمندی اعضا خود را برطرف کند.

انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع عضویت

۱ – شرکت تعاونی عام: شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می‌باشد، تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل ۵۰۰ نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می‌شود.

۲ – شرکت تعاونی خاص : شرکتی است که عضویت درآن برای گروهی خاص مانند کارگران، دانشجویان، کشاورزان، زنان، پزشکان، وکلای دادگستری، اعضاء هر صنف و مشاغل خاص و نظایر اینها با رعایت شرایط آزاد تعیین می‌شود.

 

مزایای تاسیس شرکت تعاونی

در ثبت شرکت تعاونی در واقع یک عده از افراد با منافع مشترک دور هم جمع شده‌اند و هدف‌شان کاهش هزینه‌های اعضاء است. بدین معنی که کالایی را با قیمت پایین‌تر تولید یا تهیه می‌کنند و با قیمت ارزان به شرکای خود می‌فروشند و هر دو سود می‌برند. نکته‌ای که در ثبت شرکت های تعاونی باید به آن توجه کنید این است که در پایان سال سود چندانی برای تقسیم وجود نخواهد داشت.
از مزایای تاسیس شرکت تعاونی می‌توان به معاف بودن از پرداخت حق‌الثبت، تمبر سهام و مالیات بر درآمد اشاره کرد.

شرایط عضویت افراد در تعاونی:

✓ تابعیت جمهوری اسلامی ایران

✓ نداشتن ممنوعیت قانونی

✓ خرید حداقل سهام مذکور در اساسنامه

✓ درخواست کتبی عضویت

✓ تعهد به رعایت مقررات اساسنامه

✓ نداشتن عضویت در تعاونی مشابه

دوره انتخاب مدیران در شرکت های تعاونی برای مدیران حداکثر سه سال است. اما دوره بازرسین یک سال خواهد بود.

مدارک ثبت شرکت تعاونی

مدارکی که برای ثبت انواع شرکت تعاونی باید به وزارت تعاون تحویل داد عبارتند از:

1-اصل مجوز از اداره تعاون

2-سه نسخه اساسنامه ممهور به مهر اداره تعاون

3-دو نسخه تقاضانامه تعاونی

4-دو نسخه شرکت‌نامه تعاونی

5-دو نسخه صورت‌جلسه اولین مجمع عمومی

6-دو نسخه صورت‌جلسه هیات مدیره

7-تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام های پیشنهادی

8-اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه تعهدی (حداقل ۳۵% سرمایه)

9-تصویر برابر با اصل مدارک احراز اعضاء هیأت مدیره (شناسنامه و کارت ملی)

10-فتوکپی گواهینامه پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت

. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دپارتمان پویان ثبت کافیست عبارت (مشاوره )را به سامانه 10003440 ارسال نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند.