تعریف شرکت تضامنی :

یكي ديگر از شركتهايي كه بعداز شركت سهامي خاص و شركت با مسئوليت محدود در امور تجارتي مورد استقبال واقع مي شود شركت تضامني است شركت تضامني از جمله شركتهاي شخصي محسوب گرديده و شخصيت شركا نقش بسيار مهمي در اين نوع شركت ايفا مي نمايد.
شاید شما هم عنوان شرکت «تضامنی» را روی سردر مغازه‌های صرافی دیده‌ باشید، خوب است بدانید که این قالب برای آن دسته از فعالیت‌های تجاری مفید است که صاحبان آن می‌خواهند اعتماد دیگران را به خود جلب کنند. به طور کلی در شرکت تضامنی حداقل ۲ نفر حضور دارند که این شرکت را تشکیل می‌دهند و پذیرفته‌اند که مسئولیت تضامنی داشته باشند. بنابراین در صورتی که دارایی شرکت برای تادیه تمام قرض‌های آن کافی نباشد، هریک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت می شود.
در اسم شرکت تضامنی باید عبارت (شرکت تضامنی) و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عبارتی از قبیل (و شرکا) یا (و برادران) قید شود.
مراحل ثبت شرکت تضامنی
برای تشکیل این شرکت دو کار اصلی تنظیم شرکت‌نامه و ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها لازم است. اما خوب است بدانید که در کنار این دو مرحله مهم، باید به موضوع‌های دیگری هم هنگام ثبت شرکت تضامنی توجه داشته باشید.
برای تشکیل شرکت تضامنی باید حداقل دو نفر پیشقدم شوند. شرکای این شرکت لازم است عاقل، بالغ و رشید باشند؛ اما تاجر بودن آنان لازم نیست. علاوه بر اشخاص حقیقی که من و شما هستیم، اشخاص حقوقی مثل شرکت‌های دیگر هم می‌توانند به عنوان شریک یک شرکت تضامنی وارد میدان شوند.

موارد انحلال شرکت تضامنی

• شركت برای انجام هدفی تأسیس شده و آن امر انجام گردد و یا انجام آن غیر مقدور باشد .
• شركت برای مدتی معین تشكیل و آن مدت منقضی شده و قبل از انقضای آخرین روز صورتجلسه تمدید مدت تحویل ثبت شركتها نشده باشد .
• حالت ورشكستگی ( توقف از پرداخت دیون ) .
• با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده شركت .
• حالت تراضی تمام شركا .
• حالتیكه احدی از شركا از محكمه خواست انحلال كرده و محكمه آن دلایل را موجه دانسته و حكم بر انحلال شركت بدهد .
• حالتیکه احدی از شركا ورشكست شود و سهم ورشكسته شركت از منافع كافی برای پرداخت دیون وی نباشد , میتواند تقاضای انحلال شركت را نمایند مشروط بر اینكه 6 ماه قبل قصد خود را بوسیله اظهارنامه اطلاع شركت رسانده باشند. در این صورت سایر شركا میتوانند قبل از صدور رأی قطعی دایر بر انحلال شركت با پرداخت طلب طلبكاران ( تا حد دارائی مدیون ) یا با جلب رضایت آنان بطریق دیگر از انحلال شركت جلوگیری بعمل آورند.
• طوریكه احدی از شركا شركت را فسخ نماید و وفق اساسنامه اجازه این كار را داشته باشد .
• حالت فوت یا محجوریت یكی از شركا و قید این امر اساسنامه , طوریکه انحلال شركت احدی از شركا یا خارج از شركا بعنوان مدیر تصفیه انتخاب خواهد شد.
هر گاه شركت تضامنی منحل شود تا زمانیكه دیون شركت از دارائی آن پرداخت نشده باشد , هیچكدام از طلبكاران شخصی شركا حقی بر آن دارائی نخواهند داشت . اگر دارائی شركت برای پرداخت قروض كافی نباشد , طلبكاران شركت حق دارند بقیه طلب خود را از تمام یا فرد فرد شركای ضامن مطالبه نمایند ولی طلبكاران شركت بر طلبكاران شخصی شركا حق تقدمی ندارند و صورتیکه میتوان شركا را برای وصول طلب تحت تعقیب قرار داد كه شركت منحل شده باشد.
هركس كه بعنوان شریك ضامن وارد شركت تضامنی شود متضامناً با سایر شركا مسئول پرداخت قروضی خواهد بود كه قبل از ورود وی حاصل شده و اعم از اینكه تغییری اسم شركت داده یا نداده شده باشد چنانچه شركا قراری فیمابین بر خلاف فوق نموده باشند , این قرار مقابل اشخاص ثالث بی اثر خواهد بود . صورت فوت یا محجوریت یكی از شركا , بقای شركت منوط رضایت سایر شركا و قائم مقام متوفی خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تضامنی

1-دو نسخه شرکتنامه تکميل شده
2-دو نسخه تقاضانامه تکميل شده
3-دو نسخه اساسنامه تکميل شده
4-اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردي ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد
5- دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومي موسسين
6-دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره

– برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دپارتمان پویان ثبت کافیست عبارت (مشاوره )را به سامانه 10003440 ارسال نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند.