اخذ کد اقتصادی

افرادی که می خواهند در زمینه اقتصادی وتجارت فعالیت داشته باشند حتما باید کد اقتصادی دریافت کنند و پرونده مالیاتی تشکیل دهند.کد اقتصادی یک عدد 12 رقمی است که باید به صورت حضوری از اداره ی مالیات دریافت کرد .برای انجام فعالیت های اقتصادی   حتما باید این کد را دریافت کنید و تشکیل پرونده دهید زیرا در صورت عدم گرفتن کد اقتصادی و تشکیل پرونده با مشکل مواجه می شوید .پس از دریافت کد 12 رقمی باید یک کد 16 رقمی نیز دریافت کنید که از طریق سامانه می توانید انرا دریافت کنید.برای انجام کارهای مالیاتی و این که پرونده ی مالیاتی تشکیل دهید باید کد اقتصادی داشته باشید.
همه افراد که می خواهند فعالیت اقتصادی داشته باشند حتما باید کد را دریافت کنند زیرا این کد بر روی فاکتور انها نیز ثبت می شود و برای محاسبه ی سود نیز نیاز است و اداره ی مالیات بر اساس این کد اقتصادی می تواند دفاتر، فاکتور ها و صورت حساب ها را بررسی کند .
پس همانطور که بیان شد افراد چه حقیقی و چه حقوقی باید کد اقتصادی 12 رقمی را دریافت کنند و پس از دریافت کد 12 رقمی و بعد از این که پرونده خود را تشکیل دادند باید کد 16 رقمی را دریافت کنند

 

از دلایل نیاز به کد اقتصادی برای امور مهم تجاری عبارتند از:

_اخذ کارت بازرگانی.
_ شرکت در مزایده ها و مناقصات
_ صدور فاکتور رسمی ، بدون اخذ کد اقتصادی امکان صدور هیچ نوع فاکتوری وجود ندارد.
_ افتتاح حساب در بانک
_عقد قرارداد با شرکتها دولتی

کاربردها

کد اقتصادي شماره اي است که بنا بر قانون وضع شده در سال ۷۳ براي اشخاص حقيقي و حقوقي که به توليد کالا و خدمات اشتغال دارند تعيين شد. به اين صورت که اين اشخاص بايد کد اقتصادي خود را روي فاکتورهاي خريد و فروش ثبت کنند. از جمله دلايل درج کُد اقتصادي روي فاکتورهاي خريد و فروش محاسبه سود به دست آمده در معاملات است و بنابراين با محاسبه دقيق سودهاي کسب شده ماليات ها نيز کمتر برآوردي و نظري خواهند بود و محاسبه آنها بيشتر بر اساس اسناد و مدارک صحيح خواهد بود.

علاوه براين به وسيله کد اقتصادي سازمان امور مالياتي کشور قادر است دفاتر قانوني، فاکتورها و صورتحساب هاي صادر شده را به راحتي بررسي کند. اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادي کليه اشخاص حقوقي که به امر توليد، مونتاژ، واردات و صادرات، توزيع هر نوع کالا و کارهاي خدماتي اشتغال دارند همچنين کليه اشخاص حقيقي که به امور فوق اشتغال داشته و داراي پروانه کسب يا کار ازمراجع ذيربط بوده و يا داراي محل فعاليت تجاري باشند و واجد شرايط اخذ شماره اقتصادي به شمار مي آيند.

 

مدارک لازم برای اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی

1-فتوکپی پروانه کسب.

2-کپی از تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی

3-درخواست کتبی فرد متقاضی

4-تکمیل دفترچه  اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی

5-کپی سند بنام مالک یا اجاره نامه با کد رهگیری و کپی سند

6-کپی کارت ملی و شناسنامه مالک سند(در صورتی ک محل اجاره ای باشد )

7-گواهی امضا از دفتر خانه اسناد رسمی جهت اداره دارایی

8-آدرس و کد پستی محل

مدارک لازم برای اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی

1-تکمیل دفترچه دارایی جهت اشخاص حقوقی

2-کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره

3-کپی آگهی تاسیس شرکت و تغییرات ثبتی (۲ نسخه)

4-کپی از اظهارنامه شرکت

5-کپی اساسنامه شرکت

6-کپی تقاضانامه شرکت

7-کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن

8-کپی پروانه بهره برداری یا مجوز تاسیس (در صورت موجود بودن)

9-کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تاسیس قید گردیده و در صورت استیجاری

بودن، کپی قرارداد اجاره با کد رهگیری به همراه کپی سند ملک

10-کپی کارت ملی و شناسنامه مالک (در صورتی ک محل اجاره ای باشد )

11- گواهی امضا دارندگان حق امضا شرکت از دفتر خانه اسناد رسمی جهت اداره دارایی

12-مهر شرکت

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دپارتمان پویان ثبت کافیست عبارت (مشاوره )را به سامانه 10003440 ارسال نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند.