جواز تاسیس

جواز تاسیس چیست؟

به جواز اخذ شده توسط افراد حقیقی و حقوقی، در راستای فعالیت اقتصادی مشخص، جواز تاسیس می گویند.

ضروریست در اخذ جواز تاسیس به نوع فعالیت توجه شود، برای مثال جواز تاسیس تولید تجهیزات پزشکی باید از سازمان و وزارت بهداشت اخذ شده باشد. جواز تاسیس دارای قابلیت انتقال می باشد(منقول)

برای اخذ جواز تاسیس صنایع باید ابتدا در سایت بهین یاب ثبت نام نمایید و سپس منتظر تایید ثبت نام از سمت مدیریت باشید و با چک کردن پرونده و پیگیری از کارشناس مربوطه بابت عدم ایراد در روال اداری، جواز تاسیس را دریافت نمایید.

ثبت نام اینترنتی تنها برای یک بار و از سوی یک شخص و یا یک شرکت باید انجام پذیرد و بهتر است بدانیم که جواز تاسیس برای اخذ پروانه های دیگر شامل پروانه بهره برداری ضروریست.

هدف از اخذ این جواز سرمایه گذاری در فعالیت های صنعتی است که از سوی سازمان صنعت و معدن صادر می شود. درخواست جواز تاسیس در نوع طرح توجیهی به سازمان صنعت و معدن ارائه خواهد شد.

جواز تاسیس در دو مورد زیر صادر می شود:

 1. سرمایه گذاری در اولویت اسناد بالا دست در حیطه ی فعالیت های صنعتی که موجب بهره مندی از تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری دولتی خواهد شد.
 2. سرمایه گذاری خارج ازموارد گفته شده که شامل معافیت های حقوقی و دولتی نخواهد بود مانند (ورود ماشین آلات)

مزایای اخذ جواز تاسیس

1- واگذاری زمین واقع در شهرک های صنعتی است که از سوی سازمان صنعت و معدن و به صورت ۳۰% نقدی و ۷۰% وام بدون بهره میباشد.

2-ثبت نام تجاری و برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علائم تجاری

3- امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی با سود تولیدی و تنفس یک الی دو سال و باز پرداخت بلند مدت

4- امکان شرکت در نمایشگاههای تجاری داخلی و خارجی

توجه: جواز تاسیس تا حدفاصل ۱۲۰ کیلومتری تهران، صادر نمیشود.

مدت اعتبار جواز تاسیس:

جواز تاسیس از زمان ثبت یکسال می باشد و تمدید آن با در نظر گرفتن عملیات اجرایی مثل گرفتن پروانه ساختمان، خرید زمین، تامین کردن آب و برق و گزارش کار، هر دو ماه یکبار ضروریست. در صورتی که فرد جواز تاسیس را نخواهد و یا مهلت زمان آن گذشته باشد، این جواز باطل و امتیازات آن سلب می شود.

شرایط ابطال جواز تاسیس:

در صورتی جواز تاسیس از اعتبار ساقط می شود که شخص درخواست ابطال آن را داشته باشد و یا از مدت زمان قانونی آن گذشته و اقدام به تمدید آن نشده باشد.

 

مراجع صادر کننده جواز تاسیس:

برحسب نوع فعالیت اقتصادی مدنظر کار سرمایه‌گذار، مرجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت می‌باشد. برای عمده فعالیت‌های صنعتی مرجع صادر کننده وزارت صنعت معدن تجارت می‌باشد ولی سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مانند: سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع دستی، وزارت کشور در حوزه NGO و احزاب، وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی و وزارت کار و تعاون در حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی اقدام به صدور جواز تأسیس برحسب قوانین جاری می‌نمایند.

روش اخذ جواز تاسیس

 1.  ثبت‌نام در سایت بهین یاب
 2. دریافت نام کاربری و کلمه عبور
 3.  نوشتن طرح توجیهی و …
 4. پس از این مراحل باید منتظر بود تا ثبت‌نام توسط کارشناس مربوطه بازبینی شود و درصورت عدم ایراد منجر به صدور جواز تاسیس شود.

هنگام گرفتن جواز تاسیس باید به این مسأله توجه داشت که در یک جواز کالاهای مرتبط باهم باید ذکر گردد چون هر کالا یک کد آیسیک دارد که باید به یکدیگر مرتبط باشند.

پس از صدور جواز تاسیس می‌توان نسبت به اخذ پروانه بهره‌برداری اقدام کرد یعنی قبل از صدور پروانه باید جواز تاسیس گرفته شود.

نکته: هر شخص و هر شرکت فقط یک‌بار می‌تواند در سایت بهین یاب ثبت‌نام کرده و username و password  بگیرد یعنی هر کدملی و هرشناسه ملی فقط یک‌بار در سایت ثبت‌نام می‌شود و باید بعد از ثبت‌، نام کاربری و کلمه عبور را به‌خاطر بسپارد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس

مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس حقیقی

 • کپی کارت ملی و شناسنامه شخص متقاضی
 • تکمیل فرمهای مربوطه در خصوص طرح پیشنهادی
 • اخذ مجوز های لازم
 • ادرس و کد پستی

مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس حقوقی

 • کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل
 • کپی روزنامه تاسیس شرکت
 • کپی اگهی تاسیس شرکت
 • اخذ مجوز های لازم
 • کپی روزنامه آخرین تغییرات شرکت
 • مهر شرکت

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دپارتمان پویان ثبت کافیست عبارت (مشاوره )را به سامانه 10003440 ارسال نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند