اخذ ایران کد

ایران کد چیست؟

به جهت ایجاد نظم و سهولت در طبقه بندی ملی اجناس و کالاها همچنین خدمات برای آنها مشخصه ای تحت عنوان ایران کد تعیین می شود. این کد که به موجب کد ملی کالاهاست، 16 رقمی بوده و همانطور که گفته شد برای نظم بخشیدن به امور طبقه بندی و شناسایی بهتر کالاها مورد استفاده قرار می گیرد.

با کمک ایران کد، اطلاعاتی مانند: مشخصات فنی، مشخصات عرضه کننده محصول و استاندارد ملی تعیین می شود که این امر در حوزه تجارت الکترونیک، ممانعت از قاچاق کالا بسیار حائز اهمیت می باشد.

اصولا هدف از ایجاد کدملی کالا یا همان ایران کد، شفاف سازی اقتصادی و جلوگیری از مشکل و معضل مخرب قاچاق کالاها و در پی آن تامین شدن تمامی نیازهای کشور از سوی کالاها و منابع داخلی می باشد.

اخذ ایران کد چه مزایایی دارد؟

امکان حضور در دنیای تجارت الکترونیک برای شما ایجاد می شود.

با استفاده از ایران کد می توانید با سیستم های کدینگ جهانی ارتباط برقرار کنید.

هزینه های وابسته به فروش و توزیع کالا کاهش می یابد.

امکان توزیع و پخش و همچنین معرفی کالاها به شکل گسترده تر فراهم می شود.

مدارک لازم برای گرفتن ایران کد:

برای اخذ ایران کد نیاز به یک سری مدارک است که برای اشخاص حقوقی به شرح زیر است:

1-جواز کسب (برای اعضای صنوف)

2-(پروانه بهره‌برداري (براي توليدكنندگان عضو وزارت صنايع در صورتی که درحال طی مراحل اداری هستید ارائه جواز تأسیس کافی است. در غیر اینصورت باید فرم تعهدنامه مبنی بر تحویل جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری در کوتاهترین زمان ممکن را امضاء و ایمیل کنید

3-كارت ملي صاحب جواز كسب يا پروانه بهره‌ برداري.

4-آگهي ثبت علامت تجاري(ثبت برند) براي توزيع‌كنندگان كالا

تذکر: در صورتیکه از برند یا همان علامت تجاری استفاده می کنید که ثبت نشده است می توانید از طریق  سامانه راهبری علائم تجاری (سرعت) نسبت به ثبت برند نیز اقدام نمایید. البته در صورتیکه نمی خواهید نام تجاری یا برند شما در کد کالاهای شما ثبت شود، این گزینه نیز الزامی نیست، در اینصورت در نام کالایی که به ایران کد متصل است نام تجاری یا برند شما ذکر نخواهد شد.

5- پروانه ساخت (توليدكنندگان مواد غذايي، دارويي و بهداشتي آرايشي)

تذكر: 

توزيع‌كنندگان اقلام فوق (داراي برند) ملزم به ارايه پروانه ساخت توليدكننده كالا به همراه موافقت ايشان مبني بر درج شماره پروانه ساخت بر روي بسته‌بندي محصولات مذكور مي‌باشند.

6-فيش واريزي هزينه‌هاي ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (با توجه به صدور پیش فاکتور الکترونیکی، باید پس از تکمیل اطلاعات و اتمام ثبت نام بصورت فکس و یا ایمیل برای متقاضی ارسال گردد.)

(براي واردكنندگان و صادركنندگان)7-كارت بازرگاني

تذكر :

واردكنندگان به دو دسته تقسيم مي‌شوند يك دسته كالاي وارده را با برند مشخص به بازار عرضه مي‌نمايند و ضرورت دارد كالاي وارداتي اين دسته از طريق پرتال مركز اطلاع‌رساني شود، در اين ارتباط لازم است مجوز اتحاديه‌هاي توزيعي مرتبط (جواز كسب توزيعي) از ايشان اخذ گردد. دسته دوم واردكنندگاني هستند كه توزيع‌كننده كالاي وارداتي نبوده و صرفاً بعنوان واسطه اين كالاها را در اختيار توزيع‌كنندگان قرار مي‌دهند، براي اين دسته از واردكنندگان نبايد اطلاع‌رساني روي پرتال مركز صورت گيرد.

توضیح:

 به طور کلی چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی باید جهت اخذ ایران کد جواز تاسیس و علامت تجاری داشته باشند.

 

 مدارک اخذ ایران کد برای اشخاص حقوقی :

برای اخذ ایران کد اشخاص حقوقی نیاز به یک سری مدارک است که برای اشخاص حقوقی به شرح زیر است

1-آگهي تأسيس

2-روزنامه رسمي و آخرين ثبت تغييرات (داراي اعتبار) برای اخذ ایران کد

3-پروانه بهره‌برداري (براي شركتهاي توليدي) / در صورتیکه درحال طی مراحل اداری هستید ارائه جواز تأسیس کافی است. در غیر اینصورت بایدفرم تعهدنامه را مبنی بر تحویل جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری در کوتاهترین زمان ممکن را امضاء و ایمیل کنید

4- پروانه ساخت (شركتهاي توليد مواد غذايي، دارويي و بهداشتي آرايشي)

تذكرشركتهاي توزيع‌كننده اقلام فوق (داراي برند) ملزم به ارايه پروانه ساخت توليدكننده كالا به همراه موافقت ايشان مبني بر درج شماره پروانه ساخت بر روي بسته‌بندي محصولات مذكور مي‌باشند.

5- كارت بازرگاني (براي واردكنندگان و صادركنندگان)

تذكر : واردكنندگان به دو دسته تقسيم مي‌شوند يك دسته كالاي وارده را با برند مشخص به بازار عرضه مي‌نمايند و ضرورت دارد كالاي وارداتي اين دسته از طريق پرتال مركز اطلاع‌رساني شود، در اين ارتباط لازم است مجوز اتحاديه‌هاي توزيعي مرتبط (جواز كسب توزيعي) از ايشان اخذ گردد. دسته دوم واردكنندگاني هستند كه ت وزيع‌كننده كالاي وارداتي نبوده و صرفاً بعنوان واسطه اين كالاها را در اختيار توزيع‌كنندگان قرار مي‌دهند، براي اين دسته از واردكنندگان نبايد اطلاع‌رساني روي پرتال مركز صورت گيرد.

6-كارت ملي مدير عامل

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان دپارتمان پویان ثبت کافیست عبارت (مشاوره )را به سامانه 10003440 ارسال نمایید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند